Lõbusad ja loovad lastetoad

Mida võiks silmas pidada ruumide kujundamisel lastele ja noortele

Kaasaegne lastetuba peab täitma suure hulga erinevaid funktsioone – olles samaaegselt nii mängu-, õppimis- kui magamisruum, peab olema ka eakohane, kasvama koos lapsega, samas vastama ka lapse soovidele-eelistustele

Oluline on leida kompromiss lapse soovide-eelistuste, ruumi võimaluste ning kodu üldise sisekujundusliku terviku vahel.

Otstarbekas on planeerida ruum, mis kasvab koos lapsega.  Kujundage koos lapsega ümbrus, mis vastab tema eale ja on sobiv tema olemusega. Lastetubade sisustamisel on oluline arvestada lapse enda mustri- ja toonieelistusi.

Lastetuba ei ole ainult koht mängimiseks, vaid ka koht hädavajalikuks puhkuseks ja taastumiseks. Toon-toonis mustrid ja rahustav värvigamma, nagu sinine, roheline ja summutatud pastelltoonid – õrnad roosad, helekollane, on üldjuhul sabivamad kui väga erksad värvid ja motiivid. Ent kõige tähtsam on lapse enda maitseelistus. Tapeedid, värvid, mustrid vali lähtuvalt lapse loomusest. Elavaloomuliste, aktiivsemate laste ruum võib olla ka tugevamate aktsentpindadega lahendatud, kus rõhk on pilkuköitval, lapsele meeldiva motiiviga seinakattel. Tagasihoidlikuma loomuga lapse puhul võib välja pakkuda näiteks loodusteema, kus heledal foonil domineerivad rohelised ja maatoonides aktsendid ning taimemotiivid. Rohelisetooniline tapeet annab suurepärase võimaluse tuua ruumi loodust. Roheline parandab loovust ja keskendumisvõimet ning võib aidata ka kiiremini terveneda. Rohelised taimemustrilised seinakatted loovad rahustava ja tasakaalustava miljöö, lummav loodusvaatega tapeet annab ruumile sügavust ja rahustab. Ka rahulikud pilve- ja tähekeste motiivid loovad pehmema ruumi ilme.

Kui väike toaomanik on näiteks suur loomafänn, siis põnevaid loomamustrilisi tapeete leidub igas värvigammas, nii pastelsemaid kui erksavärvilisi. Loomadega seinakatted leiad siit. Või on laps hoopis maadeavastaja, siis seinasuurune maakaardi motiiviga pilttapeet võimaldab märkida unistuste reisi sihtkohti või juba käidud paiku. Meeldivad ehk mereseiklused ja köidavad piraadilood, siis mereteemalist ruumi on lihtne kujundada sinisetriibuliste tapeetidega, aga leidub ka meremotiivides mustrilisi tapeete. Lapse unistust roosatoonilisest toast tasuks aktsepteerida, roosa on turvalisust ja hoolivust loov ning pingetest vabastav ja vaimu lõõgastav toon. Roosat saab tasakaalustada rohelise, valge või halliga. Roosatoonilised tapeedid leiad siit.

Ka päikeselised kollasetoonilised tapeedid on lastetubades suurepärane valik, sest kollane on teadmiste ja õppimise värv, mis aitab tähelepanelik olla, kuulda, näha ja omandada.

Kui silma jääb just hinnalisem seinakate, siis piisab ka vaid paarist rullist toa ilme täiesti uueks muutmiseks. Hea nipp on ülejäävate tapeeditükkidega vooderdada näiteks panipaiga kastid või riiuliküljed. Ka lihtne kingakarp sobib mänguasjade ja erinevate vidinate hoidmiseks ja kui see kleepida üle samamustrilise või -toonilise tapeediga, mis seinas, siis saavutab harmoonilise ruumi tervikpildi lihtsamini. Loomulikult toetab tervikut ka tapeedi toonidest lähtuvad tekstiilid ja mööbli toon. Mööbel võiks olla vastupidav ja vastavalt eale kohandatav, et ei peaks välja vahetama. Mööblit on ju lihtne üle värvida võttes aluseks seinakatte tonaalsust ning re-disainida seinast üle jäävate tapeedijääkidega.

Tee tuba inspireeriv nii, et keskkond inspireeriks last ise looma ja mängima. Püüdke luua ruum, mida ka laps ise saab hõlpsalt edasi kujundada vastavalt oma maitsele ja hobidele. Seintel või isegi mööblil ja põrandal võiks olla koht, kuhu võib joonistada, mida võib kleebistega täiendada või kuhu saab lemmiktegelase postrit kinnitada. On olemas nn. interaktiivsed tapeedid, millel on tapeedidisaineri poolt musta kontuuriga joonistatud mustreid, mille kujundeid saab ise värvida või kleepsude ja fotodega täiendada. Ka võib kasutada memotahvlina osaliselt, kasvõi mõne paaniribana, aga ka mitme seina ulatuses korktapeeti, millele on lihtne knopkadega kinnitada pilte, meelespidamisi jmt. Korktapeedil on väga palju häid omadusi – lisaks tervisesõbralikkusele antistaatilised, heli summutavad  jm eriomadused.

Ruumile võib kujundada rahuliku fooni erinevat tooni ühevärviliste pastelsete tapeetidega, mida on võimalik elavdada lapsele oluliste esemete, erksamat värvi mööblitükkide, hõlpsalt eemaldatavate dekoorelementide, piltide, seinaaplikatsioonide-kleebiste, kerge baldahhiiniga voodi või diivani kohal ning vahetatavate akna- ja voodikatetega. Efektsemaks pilgupüüdjaks võiks olla vähemalt üks põnev sein näiteks pilttapeedi näol. Tapeeditootjad loovad disaineritega koostöös väga stiilseid ja ajale vastupidavaid pilttapeete, mis sobivad väikelapseeast kuni noorukieani. Kaasaegseid pilttapeete saab tellida täpselt oma seinale sobivas mõõdus ja neid on väga lihtne paigaldada ning nendega on võimalik ruumile hõlpsalt anda uus värske välimus. Põnevad pilttapeedid leiad siit 

Kui eesmärgiks on nii-öelda ajatu ruum kujundada, siis  kindlaimad valikud on horisontaalsed või vertikaalsed triibud, mummu-, täpi- ja ruudumuster ning heledal taustal lihtne ornament.