Lõbusad ja loovad lastetoad  

Mida võiks silmas pidada laste-ja noorukitubade kujundamisel

Oluline on leida kompromiss lapse soovide-eelistuste, ruumi võimaluste ning kodu üldise sisekujundusliku terviku vahel.

Otstarbekas on planeerida ruum, mis kasvab koos lapsega. Võimalusel vali mööbel, mida saab kohandada vastavalt lapse kasvamisele. Eelistama peaks kergeid liigendatavaid, hõlpsalt ümber paigutatavaid mooduleid. Kujundage koos lapsega ümbrus, mis vastab tema eale ja on sobiv tema olemusega.

Tee tuba inspireeriv nii, et keskkond inspireeriks last ise looma ja mängima. Püüdke luua ruum, mida ka laps ise saab hõlpsalt edasi kujundada vastavalt oma maitsele ja hobidele. Seintel või isegi mööblil ja põrandal võiks olla koht, kuhu võib joonistada, mida võib kleebistega täiendada või kuhu saab lemmiktegelase postrit kinnitada. Selleks on olemas nn. interaktiivsed tapeedid. Need kujutavad endast tapeedidisaineri poolt musta kontuuriga joonistatud mustreid, mille kujundeid saab ise värvida või kleepsude ja fotodega täiendada.

Ruumile võib kujundada rahuliku fooni erinevat tooni pastelsete tapeetidega, mida on võimalik elavdada lapsele oluliste esemete, erksamat värvi mööblitükkide, hõlpsalt eemaldatavate dekoorelementide, piltide, seinaaplikatsioonide-kleebiste, kerge baldahhiiniga voodi või diivani kohal ning vahetatavate akna- ja voodikatetega. Efektsemaks pilgupüüdjaks võiks olla vähemalt üks põnev sein näiteks pilttapeedi näol. Tapeeditootjad loovad disaineritega koostöös väga stiilseid ja ajale vastupidavaid pilttapeete, mis sobivad väikelapseeast kuni noorukieani. Kaasaegseid pilttapeete saab tellida täpselt oma seinale sobivas mõõdus ja neid on väga lihtne paigaldada ning nendega on võimalik ruumile hõlpsalt anda uus värske välimus.

Emmedel-issidel ei tasuks karta seda, et ruum saab “liiga ninnu-nännu”, kuna lapsed  kasvavad väga kiiresti, tuleb nende tube värskendada niikuinii tihedamini kui ülejäänud elamist. Kui toaomanikule ikka teatud anima-teema väga meeldib, võiks leida kompromissi. Ei pea panema tervet seina multifilmi kangelasega üleujutatud katte alla, võib koos lapsega valida kleebiskomplekti või väiksemamõõdulise pilttapeedi ning ülejäänud ruumi sellega harmoniseeruvad rahulikumad toonid, mis kajastuvad seina värvides, taustatapeetides, kangastes. Kleebiste eeliseks on see, et enamus on neist eemaldatavad ilma, et aluspind kannataks. Kleebiskomplektidest leiab ka kasvumeetreid ehk mõõdupuukleebiseid, kuhu saab märkida kasvamise.

Kui eesmärgiks on nii-öelda ajatu ruum kujundada, siis  kindlaimad valikud on horisontaalsed või vertikaalsed triibud, mummu-, täpi- ja ruudumuster ning heledal taustal lihtne ornament.