Tapeeditrendid 2024

 

 

Tapeetide trendisuunad 2024. aastal on väga mitmepalgelised. Mustrit ja tekstuuri, mis muudab kodud kodusemaks, ruumid hubasemaks ja olemise üleüldiselt rõõmsamaks kohtab isegi minimalistlikemas interjöörides.

Juba eelnevail pandeemiajärgseil aastail soovitasid disainerid hüvasti jätta külmade hallide ja lubivalgete interjööridega ning võtta omaks küllastunud julgete värvide ja mustrite elujõud.

 

 

 

 

 

Soojad maatoonid, mis juba 2022. aastal tõusutrendi näitasid on nüüd korralikult kanda kinnitanud, eriti on esile tõusnud vahepealseil aastail unustatud pruun, mis on justkui uus hall. Pehmemat neutraalsemat värvipaletti esindavad rahulikud soojad beežid ja kahvatud roosad ja meekarva varjundid. Tugevamatest toonidest näeb palju punaka alatooniga roosasid ja lillasid neile sekundeerivad armastatud sinised ja rohelised kõikvõimalikes varjundites. Eriti armastatud toonid on salveiroheline ja metsaaluseid varjundeid meenutav pehme samblaroheline, aga ka smaragdikarva rohelist leidub veel endiselt. Ka sinine on nii heledamates kui erksamates ja sumedalt tumedates varjundites esindatud. Sinist näeb tihti efektses kombinatsioonis vasekarva ja kullahelkidega. Lisaks on  tapeedikollektsioonides esindatud kuldsed ja ookerjad värvitoonid.

 

 

 

 

Seinakatete soosituim mustrimotiiv on ikka endiselt loodus oma erinevais avaldumisvormides, olgu selleks siis klassikaline lilleprint, aasa-, oksa- ja lehemotiivid või suuremõõtmelisteks seinapiltideks paisutatud metsa- ja maastikuvaated.

Biofiilsed maalähedased loodust hindavad mustrid tulevad eriti hästi esile käsitsimaalitud disainides, mis tähistavad ajatut looduse ilu, maagilised aasad, kus põllulilled, tuules heljuvad kõrrelised ja seemnepead säravad helendava taeva taustal. Bloomcore – lilleesteetika – metsavälude ja aasaprindid toetavad cottagecore’i ehk maaromantikat. Rohke taimemustriline sein, mida toetavad ruumis päris elustaimed loob justkui siseaia, taimeoaasi, kaotades piiri välis- ja siseruumi vahel.

 

 

Vana ja uue oskuslik miksimine on sisekujunduses eriti päevakorras. Folkloori ilu näitavad taaselustatud arhiivisügavustest välja otsitud tapeedimustrid, mis peegeldavad austust traditsioonidele, peresidemetele ja sobituvad hästi tänastesse re-disaini hindavatesse kodudesse. Tapeedidisainerid eelistavad tihti arhailisi käsitsivalmistatud arhiivikujundusi, mis harmoniseeruvad oivaliselt ka kaasaegse interjööriga. Esile tuuakse traditsiooniline käsitöö, sealhulgas on taaselustatud plokkprintimine armsate vanaema-aegsete kujundustena. Traditsiooniline plokkprint koos värvitud puitlaudisega loob maksimaalse maakoduliku fiilingu ja on seetõttu parimaks valikuks maamajades.

Folklooripärandiga biofiilsed mustrid avalduvad lummavate mustritega keerulist taimestikku, metsaelukaid ja fantastilisi olendeid kujutavates lugusid jutustavates tapeedikujundustes, mis viivad justkui maagilise muinasjutu keskmesse.

 

Tekstureeritud seinadlamedate ühetooniliselt värvitud seinte aeg on möödas. Tapeediga tekstureeritud pind lisab sügavust ja soojust, aidates kaasa visuaalselt ahvatlevamale ja kutsuvale keskkonnale. Tapeedidisain loob võimaluse ka sileda ent käe all mõnusapinnalise seinakattega anda visuaalselt tunnetuslikult edasi materjalide mitmemõõtmelisust. Näiteks luksusliku siidkanga efekti loov seinakate, mis on trükitud pehmele kuldsele ookerkollasele valgustpeegeldavale kiudpaberile. Tulemuseks on valgusega mänglev pehme siidja tekstuuriga pind, disain, mis sobitub nii modernse kui romantilise stilistikaga eluruumi. Ka linased tekstuurid ja koredad looduskiududest – bambus, sisal, mererohi – seinakatted loovad hubasust ja kosutavad vaimu.

 

Naturaalne esteetika ja imperfektsionism, mis väljendub näiteks savist käsitsi ebakorrapäraselt välja voolitud pinnana, mis on loodud ülielusuuruseks mustriprindiks. Siin kohtub savivormimise kombatav käsitöö tänapäevase trükitehnikaga, moodustades seinal erakordse 3D efektiga voolava mustri – eksperimentaalne meisterdamine on muudetud tapeedikunstiks. Eriti julgetel tasub kaaluda taolise tapeedi lakke kleepimist. Ainulaadne interjöör on sel juhul 100-protsendiliselt  garanteeritud.

 

 

Ombre-efektid – üleminekuga hajutatud akvarellilised mustrid loovad seintele tänu kaasaegsele digiprint-tehnoloogiale seinamaalingutena mõjuvaid pindu.

 

 

Luksuslikuma maiguga interjööride kujundamiseks annavad ainest stiilselt sumedatoonilised tapeedid, eriti magamistubades, aga ka elutoas. Vääriskivitoonide kombineerimine loodusmustrite, art-deco ja peente metallikhelkide ning kullavarjunditega on luksust taotleva interjööri parim kombinatsioon.

 

 

Triibud on esindatud nii vabamas kurvilistes vormides kui klassikalise sirge triibuna.

Triibulisi tapeete vaata siit

 

Ka lastetoad võiks 2024. aastal kujundada värviküllasteks, rõõmust rõkkavateks, ikka selleks, et täiskasvanuna helgeid, rõõmsaid mälestusi meenutada.

Lastetoa tapeedid leiad siit

 

Geomeetrilised mustriprindid on nagu eelnevalgi aastal inspireeritud 70-ndate retrost – vallatute kurvidega lõbusamates kollakates, roosakates, oliivirohelistes, aga ka sumedates pruunides toonides geomeetriast, mis hõikab: Unusta tagasihoidlikkus, ära karda eristuda!

Geomeetrilisi tapeete vaata siit

tapeet 118611 RETRO wallpaper

 

 

Lõppkokkuvõttes on endiselt oluline, et kodu kiirgaks seinast seina alates kontoriruumist kuni magamistoani lõbusust, optimismi ja energiat.

Tapeet on sisustuselement, mille tugevate mustrite ja tekstuursemate materjalide abil saab kõige lihtsamalt luua emotsionaalset rahuldust ja turvatunnet pakkuvad ümbritsevad ruumid.

 

 

 

 

 

Tekst Anneli Sisask

© 2024 TapeediStuudio. All rights reserved