Tapeeditrend 2023

Ka aastal 2023 jätkuvad seinakatete maailmas 22. aastal hoo sisse saanud trendisuunad.

Rikkalikud küllastunud toonid, modernsed kurvid, pehme geomeetria, tekstuurid, biofiilne disain, botaaniline muster, jätkusuutlikud materjalid ja re-disain on 2023. a sisustuse ja samuti tapeeditrendide suundumuse peamised märksõnad.

Hallide interjööride ja üleni valgete ruumide populaarsus väheneb, eksperdid ütlevad, et tõusuteel on julged värvid, modernistlikud kõverad ja vintage, mis väljendub vaaremade lapsepõlve mustrite tagasitulekus.

 

 

 

 

 

Disainerite jaoks on 2023. aastal oluline luua ruume, mis süstiks dopamiini, õnnehormoone, erksad, meeleolu parandavad värvid ja mustrid, mis sisendavad optimismi ja motivatsiooni on seejuures võtmetähtsusega. Külmad toonid üldiselt on taandumas, selle asemel näeme rohkem küllastunud värve, juba eelnevail aastail võidukäku alustanud juveelitoone, esiletõstetud seinu ja sooje, erksaid toone. Nii kerkivad sel aastal esile sügavad punased, pruunid ja juba pikemat aega eelistatud rohelised toonid. Enamus värvipaleti loojatest on ühisel meelel, et aasta favoriit-toon on pruunika sooja alatooniga sügavpunane. Rohelistest toonidest on enim esile kerkinud rahulik salveiroheline ja juba varasem favoriit sügav smaragdroheline, mis annab eriti efektse koosluse koos kulla ja pronksivarjunditega.

Soojas värvipaletis on eelistatud veel vürtsikad kõrbevarjundid – terrakota, oranžikad ookritoonid, päikseline kollane ning roosakas-lillad varjundid. Julgelt kasutatakse kujunduses hubaseid, turvalist koopaefekti loovaid sumedaid tumedatoonilisi seinakatteid, eriti magamistubades,  mis sekundeerivad heledatele ühevärvilistele pindadele. Kes skandinaavialikku heledust hindab ja tugevaid toone veel liiga julgeks peab, sellele on pehmematest varjunditest hallikasbeežid ja soojad liivakarva pastelltoonid või rahulik-pastelne salveiroheline, ka sinine toon on endistviisi seinakatete loojate paletis esindatud.

 

 

Tapeedimustrites on rõhuasetus väljendusrikkal loodustemaatikal. Loodus, tekstuurid ja ekstra suured mustriprindid, mis on esindatud meeleolukate lilletapeetide ja troopiliste aga ka põhjamaisest loodusest inspireeritud metsa-, aasamustrite ja lehemasside näol, sealjuures eriti aktuaalsed on umbrohuteemalised seinakatted ning maaliline või hoopiski fotoliku täpsusega botaaniline muster. Loodusele lähemal aitavad olla ka tekstuursed pinnad ja biofiilne disain, mida aitavad luua naturaalsetest kiududest materjalid nagu bambus, kork, sisal-, puit-, paberkiud ja linane tekstuur monokroomsete seinakatete näol võimaldades viljeleda eelmisel aastal hoo sisse saanud japandi stiili. Rahuliku japandistiili pooldajatele on mustriprintidest palju valikut hommikumaade chinoiserie-temaatikast ning põhjamaise looduse zen-maastikke.

 

Minimalismihõnguline sirgjooneline pinterestikõlbulik perfektne ruum lendab disainerite poolt igavuseprügikasti, selle asemel on eelistatud hubased isiklike esemete ja mälestustega täidetud, kihiliste tekstiilidega, värvirikkad vana ja uuega kombineeritud sisustuse segu. Taasavastamisrõõmu pakuvad vintage ja retrohõngulised vanaemade lapsepõlvemustrid. Taaselustatud arhiivisügavustest välja otsitud tapeedimustrid peegeldavad austust traditsioonidele, peresidemetele ja sobituvad hästi tänastesse taaskasutust ja re-disaini hindavatesse kodudesse, sealjuures suvilaromantika ja maakodustiili viljelemine on omal kohal ka linnakodus, aidates olla loodusele lähemal.

Geomeetrilistest tapeedimustritest eristub 70-ndate rõõmsavärviline hipilik kumerate vormidega gomeetria. Rangemate mustrite hindajale on tapeedimustrites esindatud pehmejoonelisem geomeetria, mis joonistub elegantselt matitaustalisel põhjal peene metallikhelgina pronksi-, kulla- või hõbedamustrina. Ka triibud on tagasi, kas siis unikaalse tekstuuriga dekoratiivliistudena või ülejäänud ruumiga sobivas värvigammas tapeediga. Kontrastne triibusein annab eksimatult julge avalduse erinevalt mistahes muust mustrist, aga ka klassikaline elegantne toon-toonis triip loob ajatu värske mulje. Triibutapeeti saab paigaldada nii horisontaalselt kui vertikaalselt ning see näeb ühtviisi kodune välja nii laste- kui täiskasvanute ruumis.

 

 

 

 

Tänase õnneliku kodu peamised märksõnad on niisiis : soojus, erksus, julgus, taaskasutus ja looduslähedus.

Meeleolukad värvid ja mustrid, eriti seinal, võivad luua õige meeleolu enne laua katmist või oma lemmikdiivanile istumist. Loodusteemalised mustrid aitavad maandada ja pehmendada piiri sise- ja välisruumi vahel. Oluline on, et kodu kiirgaks seinast seina alates kontoriruumist kuni magamistoani lõbusust, optimismi ja energiat.

Tapeet on sisustuselement, mille tugevate mustrite ja tekstuursemate materjalide abil saab kõige lihtsamalt luua emotsionaalset rahuldust ja turvatunnet pakkuvad ümbritsevad ruumid.

 

 

Teksti autor: Anneli Sisask