Tapeediarvestus – see on lihtne!

 

Standardmõõdus tapeedirull on üldjuhul 10m pikk ja 52 või 53 cm lai. Mustriliste tapeetide puhul jääb mustrisamm üldjuhul vahemikku 1 kuni 64 cm. Tavamõõdus ruumi kõrgus on vahemikus 2,40m kuni 2,80m. Sellest lähtuvalt saab teha lihtsa ervestuse, et kui tapeedipaani kõrguseks on 2,4m kuni 2,8m, saame ühest rullist 3 täispikkuses paani kuni 64cm mustrisammu puhul. 3 paani ehk 1 rull katab seega 1,56 m kuni 1,59 m laiuse seinapinna.

Mõõtes ära seinte laiused, mille soovime tapeediga katta (täiskõrguses – maast algavad aknad ja uksed võib välja arvestada, sest üldjuhul jääb igast rullist üle paanijuppe, millega saab suurte akende ja uste pealsed katta, mustrilise tapeedi puhul tuleks väiksemate akende pinnad sisse arvestada) ja jagades paani laiusega, saame teada mitu paani kulub, jagades tulemuse 3-ga ja ümardades täisarvuni, saame vajamineva rullide arvu.

Näide: sein, mida soovitakse tapetseerida on 4,5m lai ja 2,6m kõrge ning selles on üks 0,8m laiune uks. Lahutame seina laiusest ukse, saame 3,7m; jagame paani laiusega 0,52m ja ümardame täisarvuni, saame, et vajame 8 paani, jagame 3-ga – saame teada, et meil on vaja 3 rulli. Võime ka jagada seina laiuse 3,7m 1,56-ga (3 x 0,52paani laius), saame 2,371 ehk 3 rulli. Üle jääva materjaliga katab ära ukse pealse.

Juhul kui tapeet on ühevärviline või triibuline ehk mustrisammuta ning seina kõrguseks ei ole rohkem kui 2,5 m, siis tuleb 10m pika rulli puhul välja 4 paani ehk üks standardlaiusega rull katab 2,08 kuni 2,12 m laiuse seinaosa.
Kui ruumis on raskesti väljamõõdetavaid soppe, kaldlagesid, tasub hankida pigem üks rull rohkem, et töö pooleli ei jääks.

NB! Kui juhtub, et rullide arv pole piisav ja materjali on juurde vaja tellida, siis on oluline tellimuse vormistamisel öelda ka vajamineva rulli partiinumber (batch nr.), see on olemasoleva rulli ümbrisetiketil artikli nr. läheduses, vastasel juhul võib juhtuda, et puudu olev rull tuleb teisest partiist ja toonivahega!