VINTAGE

Vintage’i ruumikujunduses võiks käsitleda kui mänguliselt romantilist ja naiselikku stiili. Vintage seostub sellega, mis on vana ja hea. Too sulnis vintage- hõng oma koju peadpööritavate lille-, linnu, liblika- ja mummumustritega, kollaaži, decoupage-ja lapitehnika ning lipukestega, vanade piltide-fotodega, päevinäinud mööblitükkide ja miksitud vanakooli keraamikaga. See on stiil, kus on lubatud palju nipsasju, tütarlapselikult pastelsed varjundid segamini erksamate nii väikeste kui suurte lille-, ruudu-, triibu- ja täpimustritega. Vanad fotod ja pildiraamid esindavad kõige tüüpilisemat vintage’i. Fotod esindavad ka masstootmist ning vintage seondub esemelises kultuuris sellega, et midagi on toodetud massiliselt. Lihtsaim viis vintage-hõngu luua on katta suuremad pinnad vastavas kollaažitehnikas tapeediga. Kollaaži võid ka ise seinale luua valitud erinevatest tapeeditükkidest, mille ühendavaks jooneks võiks olla kas muster või toon.

Püüa leida erimustrilisi sarnase tonaalsusega kangaid, millest kardinaid, patju, lambivarje õmmeldes saab võimalikult tervikliku tulemuse saavutada. Ülejäävatest kangatükkidest saab kas lõbusa lapiteki või lapimustrilise padja või saad neid kasutada decoupage tehnikas detailide esiletoomiseks, pisiesemete dekoreerimiseks, näiteks märkmike, karpide kaunistamiseks, kummuti sahtlite, kapipõhjade vooderdamiseks, sama tulemuse saad ka tapeeditükkidega. Kel meisterdamiseks aega napib, siis nende jaoks on nii mõneski tapeedi- ja kangakollektsioonis juba lapi- ja kollaažitehnikas materjalid olemas tapeetide, kangaste, voodipesu, voodikatete, dekoratiivpatjade ja -piltide näol. Et vintage seostub naiseliku pehmusega, kasuta julgelt seinakatete ja ruumi tonaalsusega haakuvaid erimustrilistest kangastest õmmeldud patju. Toredad padjad võiksid tervitada juba esikus, elutoast ja magamistubadest rääkimata. Vintage-hõngu võid lisada ka mõnd vana materjali imiteeriva tapeediga, selleks annavad ainest näiteks kooruv vana laudis, kotiriie, vanutatud pinnad jmt.

Tähtsad on ka detailid – vanad fotod, kohvrid, pildiraamid, käsitööesemed, vanaemale kuulunud teeserviis. Kui serviise on mitu ja vaid osaliselt säilinud, siis seda uhkem on, eksponeeri ja kasuta erinevatest komplektidest serviisiosi uhkustundega segi-läbi. Alternatiivina sobivad vanad teetassid ja suhkrutoosid suurepäraselt ka lillevaasideks ja küünlaalusteks. Sama efekti annavad ka kõik muud vanaema puhveti säravad aarded, nüüd on aeg kristallist, klaasist, vasest aarded valguse kätte tuua. Samuti eksponeeri armsate lillemustriliste tapeetide taustal käsitööesemeid, raamidena võib kasutada näiteks ka vanu tikkimisraame. Pildiraamide eksponeerimiseks raami nostalgiahõngulised must-valged tapeedi- või kangatükid, et uhked raamid esile tuleks. Tagasihoidlikemas raamides eksponeeri vanu fotosid ja postkaarte.