SKANDINAAVIA STIIL

Puhtad jooned, neutraalsed toonid, maalähedased naturaalsed materjalid, lihtsus, helgus ja kergus on saanud inspiratsiooni Põhjamaade kargest loodusest. Et ruumis lasta võimalikult palju loomulikul, väljast tuleval valgusel levida, on Põhjamaisele arhitektuurile iseloomulikud suured aknapinnad ning hele värvilahendus. Domineerib valge toon ning valge kõik varjundid, murtud valged ning pehmed pastelsed pooltoonid loodusest, erinevad hallid varjundid ning kahvatu sinine. Kargele värvigammale on tasakaalustavaks põhielemendiks soe puit, mida kasutatakse nii mööblis, põrandakattematerjalis, ustel-akendel kui üsna tihti ka seintel ja lagedel.

 

Puitu kasutatakse skandinaavialikus interjööris kõikvõimalikul moel, nii rustikaalsel kujul kui perfektse viimistlusega, alustades väljapuhastatud palkseinast ja ennistatud ustest-akendest või mööblist kuni hästi viimistletud pindadeni kas siis lakitud, õlitatud, valgendatud, värvitud variandis kuni tööstusliku vineerini välja. Mööbli osas on eelisseisus 1950-60ndatest aastatest pärit Põhjamaade disainmööbel, eripära ja põnevust saab luua miksides kokku uut ja vana, rustikaalset ja peent. Siin aitavad personaalsust tuua esivanematelt põlvest põlve pärandunud mööbel ja esemed või hoopis tööstusdisainist pärit robustsem mööbel, valgustid ja detailid.  Austus ja armastus puidu ja looduse vastu üldse väljendub jõuliselt ka tapeedi- ja kangamustrites, kus domineerivad oksa-, metsa-, looma-, linnu- ja putukamustrid ning taimornament. Lisaks loodusmustritele on teine vaieldamatu lemmik skandinaavialikus disainis lihtne geomeetria – sikk-sakk, täpp, kolmnurk, ruut, triip ja rombimuster.

Kuigi Skandinaavia stiil tähendab eelkõige heledust ja kargust, võiks erinevate nüanssidega ruumi rikastada ja jahedat ühetoonilisust pehmendada, lisades detaile julgete värvilaikudena vaipade, kardinate, pleedide, dekoratiivpatjade ning mõne erksatoonilise seinaga tapeedi näol. Mustritest on Põhjamaade lemmikud veel sikk-sakk ja geomeetria, aktsenti annavad must-valged kontrastid. Et looduses leidub ka tumedaid toone, siis sumedamate interjööride austajad võiksid vaipade, pehme mööbli ja detailide valimisel kasutada ka tumepruune, samblarohelise ja meresinise varjundeid, mis annavad ruumile sügavust, soojust ja õdusust. Samuti mõni tumedatoonilisem ja kirevamustrilisem sein loob põneva sügavust andva kontrasti heleda mööbliga.

Erinevad valgevarjundilised ja heledad tapeedid on Skandinaavia stiili puhul parimaks fooniks kõigele sellele, mis seintele riputatakse ja tuppa paigutatakse. Valged või heleda tonaalsusega tapeedid, mis on läikepinnalise mustriga, loovad ruumis valgustpeegeldava ja avardava efekti, mis meie napi valgusega kliimavööndis on oluline nüanss. Valgevarjundilised tapeedid leiad siit https://www.tapeedid.ee/product-category/tapeedid/?filter_varv=valge