KLASSIKALINE STIIL

Ajatus ja elegantsus – tänane kodune klassikaline stiil on inspireeritud möödundsajandite suursugustest nooblitest interjööridest ent keskendub mugavusele ja familjaarsusele. Rikkalikud kangad, puhas sümmeetria, ennistatud väärikas mööbel, materjalide ehedus, maitsekad aksessuaarid, valitud detailid, vaoshoitud ning väljapeetud värvigamma – need on märksõnad, mis loovad klassikalise hõngu.

Summutatud ja naturaalne värvivalik töötab klassikalise stiili puhul alati hästi, karakterit võib lisada erinevate tekstuuride ja mustritega. Mõeldes ajast-aega hinnatud siidile ja sametile meenuvad uhked ornamendimustris gobeläänid ja damask. Kes hindab sumedamat interjööri, võib valida viktoriaanlikud tumedamad toonid. Heleda ja õhulisema tulemuse aitavad luua romantilisemad taimemustrid heledatel taustadel. Kes värvi ja erinevaid toone-mustreid rohkem ihaleb, võib aluseks võtta art-deco-liku värvi-ja mustripaleti. Mustritest on klassikalise stiili puhul alati hinnatud elegantsed triibud ja ruudud ning taime- ja rombimustris ornament.

Klassikaline kujundusstiil lähtub suures osas sümmeetriast, seda nii mööbli kui esemete ja detailide paigutuses. Grupeeri mööblit ja esemeid – pildiraame ja peegleid seinal, lampe ja küünlaid-küünlajalgu lauakestel; aseta näiteks abilauad kahele poole diivanit või kaks tooli kahele poole kummutit, seinalambid või laualambid kahele poole voodipeatsit jne.

Mööbli osas on siin omal kohal traditsioonilises stiilis konsoollauakesed, kirjutuslaud (sekretär) ja polsterdatud toolidega söögilaud, suur pehme tugitool tumbaga ning sohvad. Diivani ja söögilaua toolide istepatjade või polstrikanga puhul võiks kasutada ka julgemamustrilist tekstiili või kui diivani põhitoon valida rahulikum, siis võiks erksust tuua patjade või tugitooli julge mustriga. Inspiratsiooni annavad siin vanad maaamõisad.

Klassikalises stiilis kodu juurde võiks kuuluda suursugusema maiguga magamistuba, mõeldes traditsioonilise kujundusega hotellidele, meenuvad toa keskmes asetseva voodipeatsi, kenade lambivarjude ja rikkaliku kangaga ruumid. Kujunda oma magamistoast luksuslik pühamu. Uhke voodipeatsi võib meisterdada ka ise MDF-plaadist sellele polstrit ja kangast lisades või lihtsalt klassikalises mustris tapeediga üle kleepides.

Tänapäeva mugavusi hinnates koosneb voodi üldjuhul mitmest madratsist, siinkohal on omal kohal madratsite ümber õmmeldud voodiseelik, muude kangastega sobituvas värvigammas muidugi. Samuti on väga oluline voodipesu valik, mis ei saa olla juhuslik, igal ajal on sobivaim klassikaline valge või koorekarva voodipesu aga ka ruumi mustreid ja tonaalsust arvestav värviline valitud voodipesu. Kui magamistoas on ruumi rohkem, võiks seal koha leida toretseva kangaga esivanemate-aegne tool või tugitool, millel voodikatte- või kardinakangaga samamustriline padi kirsiks tordil.

Pööra tähelepanu akendele, drapeeritud kardinad luksuslikuma kangaga on alati olnud tähtsal kohal suursugusema interjööri kujundamisel, elegantse hõngu saab luua ka efektse kangaga roomakardinaga. Omavahel sobituvad toon-toonis mustrid on võti kogu üldisel tulemusel – kardinatega omavahel sobivad padjad, diivani- ja voodikatted ning lambivarjud pole vähemtähtsad, võiks kaaluda ka baldahhiini voodi kohal. Tutid, paelad ja plisseeringud aitavad anda kangale täiusliku klassikalise nüansi.

Klassikalisele ruumile annavad lõpliku viimistletuse liistud ja dekoorelemendid, mis esmapilgul võivad ruumis jääda märkamatuks ent klassikalise terviklikkuse saavutamisel on vaat et tähtsaimal kohal – seina-, põranda ja laeliistud, laerosetid, ukseava raamistused ja piirdeliistud; väljapeetud ja uhkema interjööri saavutamiseks on võimalik kasutada ka pilastreid, sambaid ja kaminasimse, mis on valmistatud kergemast komposiitmaterjalist kui kipsstukk või puit, ent on vastupidavad ja suure profiilivalikuga.

Klassikalises stiilis tapeedid leiad eelkõige nendest kollektsioonidest:

Modern Classics

Laura Ashley

Established

Villa Dalarö