TapeediStuudio

               

Palju vahvaid kleebiseid laos! 


Sisustame lastetuba 

 

Tapeet tapeedipood tapeedisalongKasulikke näpunäiteid

Tapeediarvestus – see on lihtne!

 

Standardmõõdus tapeedirull on üldjuhul 10m pikk ja 52 või 53 cm lai. Mustriliste tapeetide puhul jääb mustrisamm vahemikku 1 kuni 64 cm. Tavamõõdus ruumi kõrgus on vahemikus 2,40m kuni 2,80m. Sellest lähtuvalt saab teha lihtsa ervestuse, et kui tapeedipaani kõrguseks on 2,4m kuni 2,8m, saame ühest rullist 3 täispikkuses paani kuni 64cm mustrisammu puhul. 3 paani ehk 1 rull katab seega 1,56 m kuni 1,59 m laiuse seinapinna.

Mõõtes ära seinte laiused, mille soovime tapeediga katta (täiskõrguses - maast algavad aknad ja uksed võib välja arvestada, sest üldjuhul jääb igast rullist üle paanijuppe, millega saab suurte akende ja uste pealsed katta, mustrilise tapeedi puhul tuleks väiksemate akende pinnad sisse arvestada) ja jagades paani laiusega (0,52/0,53m), saame teada mitu paani kulub, jagades tulemuse 3-ga ja ümardades täisarvuni, saame vajamineva rullide arvu.

Näide: sein, mida soovitakse tapetseerida on 4,5m lai ja 2,6m kõrge ning selles on üks 0,8m laiune uks. Lahutame seina laiusest ukse, saame 3,7m, jagame paani laiusega 0,52m ja ümardame täisarvuni, saame, et vajame 8 paani, jagame 3-ga – saame teada, et meil on vaja 3 rulli. Võime ka jagada seina laiuse 3,7m 1,56-ga (3 x 0,52paani laius), saame 2,371.. ehk 3 rulli. Üle jääva materjaliga katab ära ukse pealse.

Juhul kui seina kõrguseks on 2,5m või vähem ning tapeet on ühevärviline või triibuline ehk mustrisammuta, tuleb 10m pika rulli puhul välja 4 paani ehk üks standardlaiusega rull katab 2,08 kuni 2,12 m laiuse seinaosa. 
Kui ruumis on raskesti väljamõõdetavaid soppe, kaldlagesid, tasub hankida pigem üks rull rohkem, et töö pooleli ei jääks.

NB! Kui juhtub, et rullide arv pole piisav ja materjali on juurde vaja tellida, siis on oluline tellimuse vormistamisel öelda ka vajamineva rulli partiinumber (batch nr.), see on olemasoleva rulli ümbrisetiketil artikli nr. läheduses, vastasel juhul võib juhtuda, et puudu olev rull tuleb teisest partiist ja toonivahega!


 

Millega peaks arvestama värvitoonide valikul

Rääkides värvist peetakse silmas värvilise valguse voogu, mis ühel või teisel viisil mõjutab vastuvõtja meeli. Kunstlik valgus ja päikesekiirgus mõjutavad värvitoone erinevalt. Kaupluses värve valides tuleb arvestada võimaliku valguse erinevusega sõltuvalt kodu valgustusest ning meeles pidada, et ühe ja sama seinapinna värvitoon võib tunduda erinev, sõltuvalt kõrvalolevate pindade värvustest. Külm valgus muudab ka värvitoonid tunduvalt külmemaks ja soe valgus vastavalt soojemaks. Samuti on tähtis arvestada sellega, kuhu, mis ilmakaarde avanevad ruumide aknad ja kui palju valgust nende kaudu ruumi tuleb. Hommikupäiksega ruumide valgus on kargem ja jahedam, õhtupoolsega seevastu soojem. Et teada saada, kuidas värv ruumis tegelikult mõjuma hakkab, tuleb vaadelda värvikaarti ja tapeedinäidiseid ruumis, kus nad paiknema hakkavad, nii päeva- kui tehisvalguses, hea kui ka nii hommiku kui õhtuvalguses ja võrrelda näidiseid teiste ruumis paiknevate värvitoonidega. Näiteks oranžil tausatal muutub hall külmemaks ja sinisel seevastu soojemaks. Vastandvärvid (sinine-oranž, punane-roheline, lilla-kollane) teineteise kõrval elavduvad ja panevad mõlemad toonid särama. Samuti on värvidel komme mõjuda suurel pinnal pisut teistmoodi kui tillukesel värvinäidisel. Enamasti tunduvad heledad toonid looduses ja loomulikus valguses veelgi heledamatena, samas hämarama valgusega ruumis tumedamatena, väikse näidistüki puhas toon saab suurel pinnal lisaenergiat ja veelgi enam erksust ehk mida suuremal pinnal erksatoonilist värvi või mustrit kasutada seda intensiivsemalt see mõjub. Erinevate värvide küllus ühes ruumis võib mõjuda nii ergutavalt ja värskendavalt, aga samas ka stressitekitavalt. Kodu on koht, kust ammutame jõudu. Igaüks tunneb ära, mis on just teda toetav see õige toon, kontrast või muster. Värve valides usalda eelkõige oma sisetunnet!