Tapeedistuudio

Idee Teostus Kordumatu interjöör

Ajaloolised mustrid

Kollektsioon Isoäidin Aikaan (Vanaema aegadel)

Soome tootja Sandudd Oy on valmistanud tapeete juba alates aastast 1885. 121 aasta jooksul on kodude sisustamisel nähtud mitut erinevat stiilisuunda – osa nendest on vajunud unustusse ja osa on jõuliselt alles. Museovirasto abil on Sandudd valinud enda kollektsiooni „Vanaema aegadel” näidiseid kõige tähelepanuväärsematest stiilisuundadest. Kõige vanem näidis pärineb aastast 1875.

Kollektsioonis olevad tapeedid on valmistatud non-vowen/easy-up põhjale, mis on vastupidav, hingav ja mida on kerge paigaldada – liim tuleb panna otse seinale.

Bordüürid aastatest 1910–1920

Rootsist Hälsinglandist pärinev maalikunstnik Adde Wik emigreerus Ameerikasse aastal 1911. Seal elatas ta ennast kaunistuste maalimisega. Need bordüürid on näidised tema töödest.

Art Deco / Funktsionalism

Tapeedinäidis pärineb Sanduddi vanade tapeetide arhiivist ja on stiililiselt 1920.-1930. aastate Art Deco - näidiste mugandus.

Art Deco / Funktsionalism

Tapeedinäidis on 1920-1930-ndatest aastatest, Museovirasto arhiivist. Stiilis on märgata mõjutusi funktsionalismist ja Art Decost.

1800-ndate lõpupool

Sanduddi vanade tapeetide arhiivist, stiililt esindab 1800-ndate lõppu.

1800-ndate lõpupool

Medaljonimotiiviga tapeedinäidis. 1800-ndate lõpu tapeedinäidisel on uusrenessansi hõngu.

Juugend

Tulbiteemaline juugendtapeet pärineb Museovirasto arhiivist ning jõudis sinna lammutatud puumajast Helsingist, 1900- või 1910-ndad.

Juugend

Ka see tapeedinäidis on Museovirasto arhiivist. Päritolu teadmata, stiil selge juugend, algupära 1900-ndate algusest.

Klassikaline triip

Jõulise värvilahendusega klassikaline triibutapeet Sanduddi vanade tapeetide arhiivist.

Klassikaline 30-ndate triip

Uusklassitsistlik triibutapeet heledas värvilahenduses Sanduddi vanade tapeetide arhiivist 1930-ndatest aastatest.

1800-ndate lõpupool

Tapeedinäidis pärineb Helsingi maineka Jurjeffi tapeeditehase valikust. Näidis esineb mitmetes erinevates värvides Museovirastole kuuluvas kollektsioonis aastast 1874.

Anno1905

Borastapeter’i sajandaks juubeliks pühendatud kollektsioon sisaldab ajaloolisi mustreid läbi kolme sajandi. Sellest kollektsioonist leiab nii 18. sajandi rokokoo, kui ka 20-nda sajandi art-deco stiilis mustreid, mis vastavad täpselt arhiivides olevatele originaalidele. Osad mustrid on loodud Skandinaavia disainis tähtsat rolli omava disaineri Joseph Franki poolt.

Materjal: pabertapeet, rulli mõõt: 10,05 x 0,53m.

Arhailised käsitöötapeedid

Pihlgren ja Ritola tapeedid on disainitud kuulsamate Skandinaavia ja Soome disainerite poolt. Erinevatel aegadel valitsenud stiilidest on esindatud barokk, renessanss, ampiir, biedermeier ja juugend. Valikus on ka mustreid perioodidest 1930-50, 1960-70 kuni käesoleva aastani välja. Pihlgren tapeedid trükitakse Soomes rohkem kui 160 aastat vana tehnoloogiat järgides antiiksel masinal. Trükkimine vanas tehnoloogias nõuab palju käsitööd, kuid tulemuseks on originaalile vastav pehme sametine pind ning maksimaalselt keskkonna- ja tervisesõbralik tapeet. Tapeetide valmistamisel kasutatakse ümbertöödeldud naturaalset paberit ja ainult looduslikest komponentidest valmistatud linaõli- ja liimvärve (värvimullad segatuna kartulitärklisest liimainega). Seega on enamus toormaterjalist sama nagu 160 aastat tagasi, vaid värvikomponentide ja paberi kvaliteet on tänapäeval oluliselt parem kui vanasti. Kaasaegsest tehnoloogiast on üle võetud vaid tapeetide katmine spetsiaalse hingava kattekihiga, et tagada parem puhastatavus. (Osade tapeetide puhul ei ole seda tehnoloogiat rakendatud, eesmärgiga säilitada täielik vastavus originaalile).

dekaart